Jak działa refleksologia?
Odcinki maridianów narządowych, które przebiegają przez najważniejsze organy wewnątrz ciała przebiegają także przez twarz. Dlatego ich stymulacja wraz z pobudzeniem stref refleksologicznych podczas zabiegu przynosi pozytywne efekty lecznicze i stanowi o wysokiej skuteczności refleksologii.
Pary maridianów:
meridian płuca – meridian jelita grubego
meridian żołądka – meridian śledziony/trzustki
meridian serca – meridian jelita cienkiego
meridian pęcherza moczowego – meridian nerki
meridian osierdzia – meridian potrójnego ogrzewacza (nerka, żołądek, płuca)
meridian pęcherzyka żółciowego – meridian wątroby
Meridiany to kanały energetyczne, które przebiegają równolegle do naczyń krwionośnych i zaopatrują cały organizm w energię niezbędną do życia. Jeżeli naczynia krwionośne są niedrożne mówimy o niedokrwieniu narządu, a jeżeli kanały energetyczne są niedrożne mamy do czynienia z niedoenergetyzowaniem organizmu. Odczuwalnym, fizycznym efektem blokad w kanałach energetycznych jest chroniczne zmęczenie. Już rano po przebudzeniu czujemy się źle, często mówimy o takim stanie… „nie mam energii, nic mi się nie chce, każde działanie wymaga tyle wysiłku”. W takiej sytuacji nawet długi i dobry sen oraz wartościowe posiłki nie zapewniają pełnej regeneracji organizmu.
Jeżeli wszystkie układy obecne w naszym ciele – nerwowy, pokarmowy, odpornościowy, moczowy, limfatyczny, krwionośny meridianowy – są odpowiednio drożne i wydolne mówimy o homeostazie, czyli prawidłowym i harmonijnym działaniu wszystkich narządów wewnętrznych.
W przypadku naruszenia tej dynamicznej równowagi zaczynają się problemy ze zdrowiem. Wystarczy, że choruje jeden układ – skutki tego odczuwalne są w całym organizmie, ponieważ układy bardzo mocno wpływają na siebie wzajemnie. Pogarsza się więc jakość naszego funkcjonowania, zarówno w warstwie fizycznej/fizjologicznej jak i w warstwie psychicznej/emocjonalnej. Przywracanie homeostazy ma więc fundamentalne znaczenie dla jakości naszego życia.
Masaż refleksologiczny to metoda pracy z energią, dzięki której organizm powraca do właściwego sobie wzorca zdrowia. Poprzez stymulację 564 punktów znajdujących się na twory stymulujemy pracę narządów wewnętrznych i przywracamy ich prawidłowe funkcje. Masaż refleksologiczny powstał na bazie trzech starożytnych metod: masażu japońskiego, chińskiego oraz indiańskiego – historia ich skutecznego stosowania to kilka tysięcy lat i setki pokoleń zadowolonych pacjentów!
Masaż refleksologiczny ma zastosowanie zarówno w profilaktyce jak i leczeniu różnorodnych schorzeń – również takich wobec których współczesna medycyna akademicka jest bezradna.
Można go stosować z różną częstotliwością: codziennie, co drugi dzień, dwa razy tygodniowo, raz w tygodniu albo w seriach po kilka lub kilkanaście. Wszystko zależy od celu jakiemu ma służyć oraz od ogólnego stanu organizmu pacjenta.
Masaż refleksologiczny dobrze uzupełnia się z leczeniem farmakologicznym, chemioterapią, radioterapią, suplementacją oraz dietami leczniczymi. Ze względu na mechanizm działania powoduje wzrost zdolności regeneracyjnych oraz umiejętności samooczyszczania organizmu. Ułatwia też przyswajanie leków i substancji odżywczych.